Categories
Nezaradené

Čo sa vlastne deje s telefónom po kontakte s vodou?

Váš telefón najlepšie funguje, ak je jeho okolie maximálne suché a sterilné. Výrobcovia elektroniky sa snažia vyrábať obaly a kryty zariadení čo najprecíznejšie. Stále sú však miesta, kadiaľ sa voda dokáže veľmi ľahko dostať do zariadení. Sú to napríklad nabíjacie porty, porty pre slúchadlá, mikrofón alebo reproduktory. 

Niektoré produkty majú tieto porty vybavené plastovým alebo gumovým krytom, no tie však nie sú vodotesné. V momente, keď sa voda dostane do vnútra zariadenia, tak ostáva niekoľko málo sekúnd alebo minút, kedy sa rôznymi štrbinami a otvormi dostane do vnútorného obvodu, kde spôsobuje najväčšie škody. Primárne to poškodzuje voda a sekundárne vlhkosť, ktorá sa odparuje z vody a dostane sa úplne všade. 

Preto stále tvrdíme, že najdôležitejšia je rýchla reakcia ‼️ Najprv povrchovo utrieme zariadenie, potom sa ho čo najskôr snažíme vypnúť a vybrať batériu ak to je možné. Potom ho dôkladne utrieme od vody, každú štrbinku a port, kam sa dokážeme dostať, prípadne vyfúkať s ústami poriadne každý otvor, kde vošla voda. 

Pozor, nepoužívame fén, pretože pri sušení a teplom vzduchu by mohol zahriať lepidlo, ktoré by uvoľnilo spoje, a voda by sa mohla ľahšie dostať dovnútra zariadenia. 

Naše HUMIDEF Záchranné balíky využívajú technológiu VCI na ochranu kovových súčiastok a cínových spojov. Taktiež používame prírodný absorbent, ktorý pohltí všetku vlhkosť zo zariadenia. Na poškodených zariadeniach väčšinu ostávajú stopy po korózií a oxidácií, ako sme už zverejnili v našom výskume v jednom z predošlom blogu 🧐