Categories
Nezaradené

Externé disky

Možností, kam ukladať svoje dáta, máte celý rad. Externé úložiská sa v poslednej dobe značne vyvinuli a typov diskov je hneď niekoľko. Tie najmenšie disky ako sú flash disky, rovno preskočíme. Ide o malé zariadenia vreckovej veľkosti, ktoré sú dobré na prenos menších informácií, ale väčšie databázy v nich nevytvoríte. Na to sú potrebné klasické disky, pevné alebo externé. Rozdiel medzi nimi je úplne zásadný – klasický harddisk býva zabudovaný do počítača/laptopu a nedá sa jednoducho vypojiť. Externý disk je oproti tomu stavaný tak, aby sa pripájal napríklad cez USB zvonku. Rozširuje základnú pamäť, je možné ho pripojiť do viacerých počítačov a ľahko sa prenáša z miesta na miesto, takže ho môžete voziť pokojne so sebou s notebookom. Navyše tým, že externý disk sám o sebe nie je väčšinu času pripojený na internet, sú dáta uložené výrazne bezpečnejšie. Podľa prevedenia delíme disky na klasické HDD disky, SSD disky, prípadne flash disky, alebo napríklad herné disky ku konzolám.

Kritérií, podľa ktorých externý disk vyberať, je viac. Môže vás zaujímať napríklad veľkosť, možnosť pripojenia či cena.

Kapacita pamäte sa na externých diskoch pohybuje väčšinou do 4 TB, ale dajú sa nájsť aj s kapacitou 10 či 12 TB. Na porovnanie, počítače majú väčšinou 250 GB až 500 GB priestoru na pevnom disku. Tie lepšie aj 1 či 2 TB.

Šikovná veľkosť pre ľudí, ktorí chcú ukladať videá, je 1 alebo 2 TB. Čím viac súborov chcete uložiť a čím väčší je typ súboru (fotografie a videá sú väčšie ako dokumenty), tým väčší externý disk potrebujete. Pre lepšiu predstavu, do 2 TB externého disku sa vám zmestí cez 400 filmov či cez 500 000 fotografií.

Externé HDD všeobecne majú ešte jednu veľkú výhodu, a to v pripojení. Disky vo vnútri počítača (interné) využívajú spravidla špeciálne konektory SATA k prenosu dát, plus ich, samozrejme, musíte napojiť na zdroj energie. Externé disky bývajú osadené klasickým rýchlym USB, takže ich hravo pripojíte k stolnému počítaču, notebooku, televízoru a k ďalším zariadeniam… Väčšinou si z USB zvládnu rovno zaobstarať aj napájanie, takže nepotrebujete žiadny externý zdroj.

Druhým dôležitým parametrom pri kúpe externého disku je rýchlosť prenosu dát. Ak plánujete zálohovať vaše údaje len raz za čas, v tom prípade je pre vás vhodná väčšina externých diskov. Ak ho chcete využívať na ukladanie veľkých súborov, napríklad videí, je dobré uprednostniť zariadenie, ktoré prijíma dáta z vášho počítača rýchlejšie.

V tomto prípade by bol najlepší pevný disk s rozhraním USB 3.0. Staršie rozhranie, USB 2.0, kopíruje vaše súbory niekoľkokrát nižšou rýchlosťou ako je ich novšia verzia. Ideálne teda je, aby ste si hľadali disk, ktorý dokáže spracovať USB 3.0. Samozrejme za predpokladu, že váš počítač má port USB 3.0. Jednotlivé verzie USB sú však navzájom kompatibilné.

Okrem USB existuje ešte rozhranie Thunderbolt. Aktuálne ide o najrýchlejšie rozhranie a využíva ho najmä značka Apple.

Ak chcete mať váš pevný disk iba doma, môžete si kľudne vybrať aj jeden z tých väčších, teda 3,5”. Okrem nich sú ešte menšie 2,5”. Ak ho plánujete nosiť napríklad do práce, bude pre vás lepšou voľbou prenosný externý disk.

Ak s ním plánujete často cestovať, je vhodné nájsť si taký pevný disk, ktorý bude mať ochranu dát, prípadne by mal byť odolný aj proti nárazom a poškodeniu. Pri výbere sa zamerajte aj na odolné materiály ako je kvalitný plast či hliník.

Ako môžeme vidieť, externé disky sú stále trendom a s postupom času sú čím viac, tým efektívnejšie. Aj z toho dôvodu je dobré chrániť si ich, pretože stačí jedna nepozornosť a môžete prísť o veľmi dôležité dokumenty, či spomienky. Tak neváhajte a objednajte si naše inovatívne produkty, ktoré sa o vaše externé disky postarajú.