Categories
Nezaradené

Pot versus šperky

Šperky dnes používame ako ozdobné doplnky. Či už v podobe drahých originálnych šperkov, alebo častejšie používanej bižutérie. Dopĺňajú náš outfit alebo zvýrazňujú náš look. Stali sa súčasťou módy a používame ich takmer každodenne a preto sú vždy vystavené agresívnej tekutine – nášmu potu.

Šperky sú staré asi tak ako samotné ľudstvo. Nosili sa ako ozdoba tela a patrili k človeku už od pradávna. Šperky sa používali aj ako platidlo, alebo ako znak spoločenského postavenia, bohatstva, moci.  Niektoré kultúry používali šperky ako amulety, ktoré ich ochraňovali proti urieknutiu, pred zlými silami a duchmi. Šperky v rôznych podobách boli aj náboženskými alebo kmeňovými symbolmi. Niektoré zdroje uvádzajú, že okrášľovanie tela šperkami predchádzalo aj noseniu oblečenia.

Archeológovia objavili šperky už z doby praveku. Pochopiteľne sa však neobjavovali v podobe, akej ich poznáme dnes. Ako materiál k výrobe šperku sa používalo hocičo, čo ľudia našli v prírode. Najstaršie nálezy primitívnych šperkov boli v podobe prevŕtaných mušlí, zubov, kameňov alebo kostí zviazaných šnúrkou. V dobe kamenej slúžili šperky ako amulety, teda na ochranu pred zlom a nebezpečenstvom. Boli tiež symbolom postavenia v spoločenstve, resp. v tlupe.

Tak ako v minulosti, aj dnes sú šperky znakom majetnosti svojich nositeľov. Bohatí ľudia často investujú do kvalitných šperkov a drahých hodiniek. Šperky tak aj dnes majú veľkú hodnotu. Cena šperku závisí od materiálu, z ktorého je šperk vyrobený a kvality kameňov. Najdrahšie šperky sú zo zlata, či už bieleho, žltého alebo ružového. Lacnejšie sú strieborné šperky a šperky vyrobené z chirurgickej ocele. Tá je v súčasnosti populárna, pretože je vhodná aj pre alergikov, ktorí sú alergickí na všetky ostatné kovy. Čo sa týka kameňov, najcennejší je diamant. Kvalita diamantu sa meria nie len jeho veľkosťou ale aj čistotou a farbou. Iné, často používané kamene pri výrobe šperkov sú zirkón, rubín, zafír, smaragd. 

V dnešnej dobe sa vyrábajú aj lacné šperky, bižutéria, ktorá je dostupná každému. Materiály, z ktorých sa bižutéria vyrába, sú lacné kovy, ale aj plast, alebo textil.

Originálne a vzácne šperky sú často súčasťou dôležitých a výnimočných okamihov v živote človeka. Darovanie šperku v sebe takmer vždy nesie istý význam. Dievčatá sprevádzajú šperky už skoro po narodení, kedy väčšinou dostanú svoje prvé né, či zlaté náušnice. Pri krste, alebo nasledujúcich náboženských obradoch akými sú prvé sväté prijímanie alebo birmovka, sa zvykne darovať zlatá retiazka s príveskom kríža. Prsteň zase sprevádza partnerské spolužitie. Zásnubný prsteň daruje muž žene pri žiadosti o ruku. Spravidla by mal byť zásnubný prsteň osadený kameňom, diamantom, ktorého opracovaná forma sa nazýva briliant. Svadobné obrúčky si snúbenci vymieňajú pri svadobnom obrade. Prsteň symbolizuje prísľub večnej lásky v manželstve. Pri narodení dieťaťa zvykne otec darovať matke šperk, väčšinou náušnice, alebo náramok ako prejav vďaky. Muži obdarúvajú ženy šperkami aj pri ďalších príležitostiach, akými sú výročie svadby, Deň matiek, narodeniny, či Valentín.

Pre niektorých ľudí majú šperky veľmi veľký význam. Šperky sú v niektorých rodinách hodnotným dedičstvom a posúvajú z generácie na generáciu aj niekoľko sto rokov.

Ako sme uviedli na začiatku nášho blogu, veľkým nepriateľom týchto doplnkov je (okrem iného) náš vlastný pot. Pot sa tvorí z tkanivového moku. Obsahuje predovšetkým vodu (98 %) a NaCl. Z organických látok je v pote močovina, kyselina mliečna a močová, keratinín, amoniak, mastné kyseliny, aminokyseliny a pod. V pote sa nachádza aj kyselina, ktorá zabraňuje vzniku zápalu kože pôsobením slnečného žiarenia. Ak sa kúpaním zmýva, ľahšie dôjde k zápalu kože. Pot sa začína tvoriť v potných žľazách pri teplote kože asi 34,5 °C. Potné žľazy sa významne zúčastňujú pri riadení telesnej teploty a zasahujú do hospodárenia s vodou (pri vysokej teplote sa môže denne vylúčiť asi 10 l potu, denne sa odlúpi z kože asi 10 g odumretých buniek). Vplyvom potu je koža vláčna a vlhká, pričom sa pot neustále odparuje.

Pot obsahuje soli, ktoré vplývajú na bižutériu. Ak sú horúce letné dni, alebo športujete je lepšie nechať retiazku doma, alebo použiť deodorant. Pot každého človeka je iný – to že šperk nesčernie na krku vašej priateľky neznamená, že nesčernie vám. Ide o prirodzený chemický proces, pri ktorom podlieha materiál šperku oxidácii. Problém je, že takýto šperk zanecháva stopy na pokožke a aj na oblečení. Zabrániť tomuto problému vám pomôžu naše produkty, ako napríklad naša HUMIDEF Ochranná šperkovnica, ktorú čoskoro prinesiem na trh. Tak nás pozorne sledujte!