Categories
Nezaradené

Povodne – dá sa im brániť?

Slovensko, ale aj iné krajiny na svete, zasiahnu každoročne menšie i väčšie povodne, ktoré si vyžiadajú miliónové škody. Príčinou bývajú dlhodobé intenzívne dažde, topenie snehu alebo ľadu, prekážky vo vodných tokoch ako sú nahromadenie dreva či ľadových krýh. Záplavy označované za tzv. flas floods vznikajú aj v dôsledku náhlych a intenzívnych dažďov, ktorých úhnr presahuje 100 milimetrov na 1 meter štvorcový.

Povodne vedia narobiť veľa škody. Hlavne tí, ktorí celý život pracujú na tom, aby ich domov bol miestom nie len pre nich, ale aj pre ďalšie generácie rodiny, môžu na takéto katastrofy doplatiť najviac. Pozrime sa teda na niektoré povodne, ktoré zasiahli našu krajinu, ale i tie ostatné.

Pichne

V júni tohto roku postihli východ Slovenska prívalové povodne. V Pichniach a Zubnom došlo následkom prívalovej vlny k poškodeniu cestných komunikácií, mostov, plotov a dvorov rodinných domov, pričom na mnohých miestach museli vodu odčerpávať hasiči.

Horehronie

V obci Závadka nad Hronom v okrese Brezno bola mimoriadna situácia a 3. stupeň povodňovej aktivity. Na niekoľkých miestach sa na domy zosunula pôda a hasiči preto zvažovali evakuáciu ľudí.

Tatry

Silné prívalové dažde zasiahli Vysoké Tatry pred dvoma rokmi. V okrese Poprad vyhlásili mimoriadnu situáciu, hasiči evakuovali ľudí z domov, chát aj z jedného hotela v Starej Lesnej, vylievali sa potoky. Voda poškodila viaceré mosty aj turistické chodníky. 

Jemen

Náhle záplavy vyvolané prudkými dažďami usmrtili po celom Jemene za posledný mesiac najmenej 172 ľudí a poškodili domy aj miesta zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Záhreb

Silná búrka zaplavila pred dvoma týždňami ulice chorvátskej metropoly Záhreb, pričom masy vody spôsobili v centre mesta úplný dopravný kolaps.

Palermo

Povodne v sicílskom meste Palermo a jeho okolí, ktoré spôsobili silné dažde, si vyžiadali najmenej dva životy a viac ako 300 zásahov záchranných zložiek.

Povodne predstavujú, kvôli klimatickým zmenám, čoraz väčšie nebezpečenstvo pre ľudí a ich majetky. Častokrát prídu návalovo, nečakane, preto je extrémne ťažké (priam nemožné) sa na nich dopredu pripraviť. Existujú však určité protipovodňové systémy, ktoré sa dajú nainštalovať tak, aby škody takýchto prívalových vôd boli na majetku čo najmenšie. A ako to vyzerá? Takto 👇🏻

Netvrdíme, že toto riešenie nemá žiaden efekt, ale ako môžete vidieť na obrázkoch, je technicky pomerne náročne uskutočniteľné (a ani po finančnej stránke nebude veľmi kamarátske). Navyše, ani po estetickej stránke takéto “hrádze” nie sú veľmi…no, nie je to pekné 🤷🏻‍♂️

Hlavnou víziou našej spoločnosti je prísť s inovatívnym riešením, ktoré pomôže ľuďom na celom svete zachrániť a ochrániť to najcennejšie, čo majú – ich majetok a domov. Vytvoríme inovatívne protipovodňové systémy, ktoré však nebudú aplikačne, finančne ani esteticky náročné a budú slúžiť ľuďom na celom svete. Aj preto sme vďační za to, že nás podporujete a ukazujete nám, že to, čo robíme, má zmysel.

#dakujemezastesnami