Categories
Nezaradené

Slúchadlá – cesta do sveta hudby

Kto z nás nemá v dnešnej dobe rád hudbu. Beh ohľadu na štýl, ktorý vyznávate, určite si ju radi vypočujete, napríklad cestou do práce alebo pri čakaní na úrade, aby vám čas lepšie ubiehal. Navyše, niektorí z nás potrebujú napríklad telefonovať aj pri šoférovaní bez toho, aby porušili predpisy, prípadne sú medzi nami určite aj vášniví hráči PC hier, ktorí sa bez kvalitného zvuku a mikrofónu nezaobídu. Pre tých všetkých sú tu slúchadlá, s ktorých pomocou nasmerujete zvuk priamo do ucha a nikam inam bez toho, aby ste museli čokoľvek držať alebo sledovať. Mimochodom, vedeli ste, že slúchadlá nie sú novým vynálezom? Tie prvé vyrobil Američan Nathaniel Baldwin už v roku 1910. Vtedy ich však používali iba telegrafisti, prípadne sa dali pripojiť k telefónnemu prístroju.

Skutočný rozvoj slúchadiel, ako ich poznáme dnes, prišiel v čase, keď sa na trhu objavili prvé volkmeny. Tie neskôr vystriedali MP3 prehrávače a mobilné telefóny, prípadne tablety a počítače. Dôvod, prečo sa práve na začiatku 80. rokov slúchadlá rozleteli do sveta, je jasný – počúvať hudbu aj v čase, keď napríklad sedíte vo vlaku, beháte v parku alebo idete do práce, je príjemným spestrením inak dosť nudných činností. Navyše sa takto dá skvele relaxovať, keď si pustíte skutočne odpočinkovú hudbu alebo napríklad svoju obľúbenú audio knihu. Samozrejme to, že sa z prístroja pre špecialistov stal predmet každodenného použitia, znamená tiež vyššie nároky na správnosť výberu. Napríklad nie je možné hudbou rušiť – ostatných ľudí okolo vás napríklad vaša hudba nezaujíma. Navyše vy sami asi chcete, aby bol zvuk zo slúchadiel kvalitný, neprerušovaný a príjemný pre vaše ucho. Preto je nutná dobrá izolácia.

Rastúci trh navyše ponúka obrovské množstvo variantov slúchadiel, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Slúchadiel existuje niekoľko druhov a každý je niečím špecifický. Navyše je potrebné sa dívať na vaše vlastné pohodlie, určenie slúchadiel, ich technické parametre,… Naopak vizuálny dojem, ktorý inak zákazníci často uprednostňujú, je vhodné nechať až na koniec, pretože nie je príliš dôležitý.

Kôstkové slúchadlá

Kôstkové slúchadlá, takzvané kôstky, sú malé, ľahké, veľmi mobilné a ľahko použiteľné. Ide o takzvané intraaurálne slúchadlá. To znamená, že sa zasúvajú priamo do ucha, k vyústeniu ušného zvukovodu a zachytávajú sa v ušnom laloku. Mávajú zaguľatený tvar, aby sa vám nasadzovali ľahšie, ale dôležitá je predovšetkým ich veľkosť. Bývajú lacné, ale zodpovedá tomu, bohužiaľ, aj ich schopnosť izolovať zvuk – tá je veľmi malá, takže vy počujete svoje okolie a ostatní zase vašu hudbu. Veľmi vhodné sú napríklad na šport alebo na cesty, pretože sú malé a skladné.

Štupľové slúchadlá

Štupľové slúchadlá sú veľmi podobné slúchadlám kôstkovým. Majú na konci nástavec, pomocou ktorého sa zasúvajú do ušného zvukovodu a hudbu si tak púšťate doslova priamo do hlavy. Z toho jasne vyplýva, že tiež spadajú medzi intraaurálne slúchadlá.

Veľké oblúkové slúchadlá

Pri tomto type slúchadiel je veľmi dôležitý materiál náušníku (najčastejšie plast, koženka alebo koža, prípadne textil) a ich veľkosť. Jedine dobrá kombinácia týchto dvoch parametrov vám bude pohodlná. Také slúchadlá bývajú najkvalitnejšie (používajú ich často aj profesionáli alebo vášniví hráči či muzikanti), ale zároveň aj najdrahšie a najmenej skladné. Uši sa pod nimi navyše pomerne často potia, takže pri dlhšom počúvaní nemusí byť tento typ slúchadiel komfortný.

Herné slúchadlá/Headsety

Sú veľmi obľúbené medzi hráčmi PC a online hier, alebo medzi ľuďmi, ktorí používajú slúchadlá na telefonovanie. Ich veľkou výhodou je práve prítomnosť mikrofónu a navyše aj vysoká kvalita zvuku, horšie je to ale s pohodlím a skladnosťou.

Športové slúchadlá

Športové slúchadlá by mali byť ľahké, nemali by vás pri pohybe obmedzovať a bezpodmienečne musia dobre držať v uchu. Je dobré, keď úplne neizolujú – pre vašu bezpečnosť, budete počuť, čo sa okolo vás deje. Nevýhodou športových slúchadiel býva fakt, že na úkor ľahkej konštrukcie produkujú horší zvuk. Navyše majú obmedzený komfort – ide často o štupľové alebo kôstkové slúchadlá, ktoré bývajú menej pohodlné, hlavne pri dlhšom počúvaní.

Všetky tieto slúchadlá majú však jedného spoločného nepriateľa – vodu. Naše produkty vám pomôžu vaše slúchadlá ochrániť, zachrániť a ušetriť tak peniaze, ktoré by ste museli vynaložiť na kúpu nových.