Categories
Nezaradené

Zachráni ryža utopený telefón, alebo nie?

“Recepty a návody starej matere” – takto nejako staré tipy a triky všemožného druhu nazývame my. Poznáme ich z rozprávania našich starých rodičov, tvoria našu kultúru. Jedným z takýchto “zaručených” trikov je, že pri vytopení elektroniky pomôže ryža. Ako to teda je? Naozaj to takto jednoducho funguje? V tomto blogu prinesieme raz a navždy jednoznačnú odpoveď na túto otázku.

Väčšinu času si svoju elektroniku strážime ako oko v hlave, keďže nejde o lacný špás. Stačí však mikrosekunda nepozornosti alebo jednoducho nešťastnej náhody, a naše peniaze skončia niekde v záchode, kaluži, mori alebo pive. Väčšina ľudí sa stále uchýli k starému dobrému postupu s ryžou. Jednoducho mobil zahrabe do ryže, ktorá by mala z telefónu vodu vysať.

Ako vlastne celá táto myšlienka vôbec vznikla? Odpoveď na túto otázku musíme hľadať v tropických oblastiach. Tam sa totiž celé desaťročia ryža používala ako preventívna ochrana filmovej techniky pred tropickou vlhkosťou. Ale pomáha ryža aj utopenej elektronike? Naša jednoznačná odpoveď znie – nie.

Toto naše tvrdenie súvisí nie len s našim vlastným výskumom, ktorého výsledky zverejníme v krátkom čase, ale aj s výskumami, ktoré boli uskutočnené v minulosti a tento náš názor potvrdzujú.

V roku 2007, ani nie mesiac po tom, čo bol prvýkrát iPhone uvedený na trh, istý Jorsuss založil na internetovom fóre konverzáciu s názvom: “Môj iPhone skončil vo vode.”. Jeho úplne nový telefón mu totiž spadol do drezu s vodou. Aby ho zachránil, vložil ho do vrecka s ryžou a výsledok? Žiadny. Ryža nepomohla ☠️ 

O 7 rokov neskôr, v roku 2014, sa portál Gazelle rozhodol skoncovať s týmito pochybnosťami, týkajúce sa pohlcovaní vlhkosti ryžou. Realizoval “polo-formálny” test a zistil, že zo siedmych testovaných ingrediencií, ktoré sa bežne nachádzajú v každej domácnosti, surová ryža pohlcovala vlhkosť najmenej. Pre zaujímavosť, na predposlednom mieste bola podstielka pre mačky 🤦🏻‍♂️ (ani my sme tomu nemohli uveriť).

V tom istom roku sa spoločnosť TekDry, ktorá sa špecializuje na opravu mobilných zariadení poškodených vlhkosťou, rozhodla profesionálne overiť trik s ryžou. Výsledok bol jednoznačný: “V experimentálnych podmienkach sa z mobilného telefónu vloženého do ryže odparilo len o trochu viac vody ako z telefónu, ktorý do ryže ponorený nebol.”

Čo je teda najlepšie urobiť s utopeným telefónom, prípadne inou elektronikou? Naša rada znie jednoznačne – použiť naše produkty 🙆🏻‍♂️ Samozrejme, môžete ísť aj priamo do servisu, ale myslite na to, že vaša peňaženka dostane poriadne zabrať 💶 U nás máte rýchlu a permanentnú ochranu vašich drahocenných zariadení len za pár € ✌🏻